What is in the box?
- realme P4X 5G Smartphone
- 45W Charger
- USB data cable
- Phone Case
- SIM Tray Ejector
Product information
Additional details
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 6 GB |
| Processor Series | G3 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | Silver |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Sim Card Size | Nano |
| Product Features | 144Hz 1000nits Sunlight Display, 45W Ultra Charge, 7000mAh Titan Battery, Dimensity 7400 Ultra 5G Chipset |
Battery
| Battery Capacity | 7000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 7000 |
Measurements
| Item Weight Unit of Measure | 208 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.6 x 7.6 x 0.8 Centimeters |
Video
| Video Capture Resolution | 1080p,4K |
|---|
Navigation
| GPS Geotagging Functionality | False |
|---|
Display
| Screen Size Unit of Measure | 6.72 Inches |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Display Type | LCD |
| Maximum Display Resolution | 1080 x 2400 Pixels |
Connectivity
| Wireless Provider | Jio |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
Item details
| Brand Name | realme |
|---|---|
| Box Contents | 45W Charger, Phone Case, SIM Tray Ejector, USB data cable, realme P4X 5G Smartphone |
| Manufacturer | realme |
| Specific Uses For Product | gaming, entertainment purposes, outdoor adventures, sports |
| Item Type Name | Smartphone |
| Packer Contact Information | AS Mobiles Private Limited Guttla Begumpet M No 1-65/K/62, Plot No 62 Hyderabad 500081 |
| Warranty Description | 1 year |
















Reviews
There are no reviews yet.