What is in the box?
- SIM Tray Ejector
- USB Cable
- Power Adapter
- Phone Case
- Screen Protector
From the manufacturer





Pova Slim 5G Mobile Phone Information
Additional details
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Processor Series | Others |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | Sky Blue |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Touch |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human Interface Types | Touchscreen |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
Camera
| Front Photo Sensor Resolution | 13 MP |
|---|---|
| Camera Flash Type | Dual LED |
| Number of Front Cameras | 1 |
Battery
| Battery Capacity | 5160 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 5160 |
Measurements
| Item Weight Unit of Measure | 156 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.4 x 7.6 x 0.6 Centimeters |
Navigation
| GPS Geotagging Functionality | False |
|---|
Would you like to tell us about a lower price?
Display
| Screen Size Unit of Measure | 6.78 Inches |
|---|---|
| Resolution | 1440 x 720 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 2652 x 1520 |
Connectivity
| Wireless Provider | Unlocked |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Infrared, USB, Wi-Fi |
Item details
| Brand Name | Tecno |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Country of Origin | India |
| Box Contents | Phone Case, Power Adapter, SIM Tray Ejector, Screen Protector, USB Cable |
| Manufacturer | G Mobiles India, G Mobiles devices Private Limited |
| Specific Uses For Product | Outdoor Adventures, Sports, Professional Work |
| Customer Reviews |
4.5 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| UNSPSC Code | 43191501 (Mobile phones) Report an incorrect code |
| ASIN | B0FLY4B6R7 |
| Importer Contact Information | G-MOBILE DEVICES PRIVATE LIMITED Unit No. B 301, Third Floor, Tower B, Plot No.7, Sec-142, Noida, Uttar Pradesh Pin-201301 |
| Item Type Name | Smartphone |
| Item Height | 6 Millimeters |
| Manufacturer Contact Information | G Mobiles devices Private Limited |
| Packer Contact Information | Padget Electronics private Limited |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 12 month warranty, Carlcare Customer Care No. and Email ID – 18004190525 , Service.india@carlcare.com |






























Reviews
There are no reviews yet.