Regulatory Information
To know the product(s) that require Bureau of Indian Standards (BIS) Marking, please refer to “Mandatory certifications in India” or search using “Know your standards”
+91 1206593444
₹2,999.00 Original price was: ₹2,999.00.₹999.00Current price is: ₹999.00.
| Connector Type | USB |
| Brand | Portronics |
| Battery Capacity | 20000 Milliamp Hours |
| Colour | Black |
| Special Feature | Fast Charging |
To know the product(s) that require Bureau of Indian Standards (BIS) Marking, please refer to “Mandatory certifications in India” or search using “Know your standards”







| Package Dimensions | 18.1 x 9.3 x 3.1 cm; 240 g |
|---|---|
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | POR-2093 |
| Special features | Fast Charging |
| Other display features | Wireless |
| Colour | Black |
| Battery Power Rating | 20000 Milliamp Hours |
| Manufacturer | Portronics |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 240 g |
| ASIN | B0CZ9HP8FN |
|---|---|
| UNSPSC Code | 26111704 (Battery chargers) Report an incorrect code |
| Customer Reviews |
4.7 4.7 out of 5 stars 41 ratings
4.7 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #3,015 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #82 in Mobile Portable Power Banks |
| Date First Available | 28 March 2024 |
| Manufacturer | Portronics, Portronics |
| Packer | Portronics Digital Pvt ltd, First Floor Property No D 8 Upper Basement Sector 8 Noida Uttar Pradesh 201301, Contact – help@portronics.com, +91 9555-245-245 |
| Importer | Portronics |
| Net Quantity | 1.00 count |
| Generic Name | PowerPod 20K |
Reviews
There are no reviews yet.