What is in the box?
- Charger, cable, SIM eject tool, Warranty card, User guide, Protective case
Product description
POCO C85 5G Spring Green 4GB RAM 128GB ROm
Poco C85 5G Spring Green 4GB RAM 128GB ROM Mobile Phone Information
Additional details
| Operating System | Android 15, Xiaomi HyperOS |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Processor Series | Mediatek Dimensity 6300 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | Spring Green |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphones Jack | [Unknown] |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
Camera
| Front Photo Sensor Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Number of Front Cameras | 1 |
Battery
| Battery Capacity | 6000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 6000 |
Battery Life
| Battery Average Life | 29 Hours |
|---|---|
| Phone Talk Time | 23 Hours |
| Battery Average Life Talk Time | 29 Hours |
Would you like to tell us about a lower price?
Display
| Screen Size Unit of Measure | 17.53 Centimetres |
|---|---|
| Resolution | 1280 x 720 |
| Display Type | LCD |
| Maximum Display Resolution | 1280 Pixels |
Connectivity
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
Item details
| Brand Name | POCO |
|---|---|
| Model Year | 2026 |
| Country of Origin | India |
| Box Contents | Charger, cable, SIM eject tool, Warranty card, User guide, Protective case |
| Manufacturer | POCO, Xiaomi Technology India Private Limited, Building Orchid. Block E, Embassy Tech Village, Marathahalli Outer Ring Road, Devarabisanahalli, Bengaluru 560103 |
| Specific Uses For Product | Outdoor activities, travel, heavy usage |
| Importer Contact Information | Xiaomi Technology India Private Limited, Building Orchid. Block E, Embassy Tech Village, Marathahalli Outer Ring Road, Devarabisanahalli, Bengaluru 560103 |
| Item Type Name | Smartphone |
| Manufacturer Contact Information | Xiaomi Technology India Private Limited, Building Orchid. Block E, Embassy Tech Village, Marathahalli Outer Ring Road, Devarabisanahalli, Bengaluru 560103 |
| Packer Contact Information | Xiaomi Technology India Private Limited, Building Orchid. Block E, Embassy Tech Village, Marathahalli Outer Ring Road, Devarabisanahalli, Bengaluru 560103 |
| Unit Count | 1 Pack |
| Warranty Description | 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box accessories including batteries from the date of purchase |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0GGRP4ZDC |
| Customer Reviews |
4.0 out of 5 stars |
| UNSPSC Code | 43191501 (Mobile phones) Report an incorrect code |
Video
| Effective Video Resolution | 50 MP |
|---|---|
| Frame Rate | 30 fps |
Navigation
| GPS Geotagging Functionality | False |
|---|






















Reviews
There are no reviews yet.