The Nothing 3a Lite is an entry-level smartphone featuring a 6.77-inch 120Hz AMOLED display, a MediaTek Dimensity 7300 Pro processor, and a 50MP main camera with a 5000mAh battery. It has Nothing’s signature transparent design with a Glyph Interface for notifications, runs Android 15 with Nothing OS 3.5, and offers 33W fast charging, 8GB of RAM, and 128GB of expandable storage
Nothing Phone Mobile Phone Information
Additional details
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Processor Series | Mediatek Dimensity 8000 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | Black |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 256 GB |
Camera
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
|---|---|
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Number of Front Cameras | 1 |
Battery
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 5000 Milliamp Hours |
Measurements
| Item Weight Unit of Measure | 0.35 Kilograms |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.4 x 7.8 x 0.8 Centimeters |
Battery Life
| Phone Talk Time | 50 Hours |
|---|
Navigation
| GPS Geotagging Functionality | False |
|---|
Display
| Screen Size Unit of Measure | 6.77 Inches |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 |
| Refresh Rate | 120 |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Pixel Density | 403 Pixels Per Inch (PPI) |
Connectivity
| Wireless Provider | 3 |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | 5G, USB |
| Wireless Network Technology | Bluetooth, LTE, Wi-Fi |
Item details
| Brand Name | Nothing |
|---|---|
| Box Contents | USB Cable |
| Manufacturer | Padget Electronics Private Limited |
| Specific Uses For Product | Everyday use, casual photography, multimedia consumption |
| Item Type Name | Mobile |
| Packer Contact Information | Nothing Electronics Private Limited |
| Warranty Description | 1 year manufacture |
| ASIN | B0G485GN9S |
























Reviews
There are no reviews yet.