Nothing Phone Mobile Phone Information
Additional details
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 256 GB |
| Processor Series | Mediatek Dimensity 8000 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | Black |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Jack | usb type c |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 256 GB |
Camera
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
|---|---|
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Number of Front Cameras | 1 |
Battery
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 5000 |
Measurements
| Item Weight Unit of Measure | 0.35 Kilograms |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.4 x 7.8 x 0.8 Centimeters |
Navigation
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
Display
| Screen Size Unit of Measure | 6.77 Inches |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 |
| Refresh Rate | 120 |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 1920X1080 |
| Display Pixel Density | 393 Pixels Per Inch (PPI) |
Connectivity
| Wireless Provider | 3 |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
Item details
| Brand Name | Nothing |
|---|---|
| Box Contents | USB Cable |
| Manufacturer | Padget Electronics Private Limited |
| Specific Uses For Product | Mobile Photography, Gaming |
| Item Type Name | Mobile |
| Packer Contact Information | Nothing Electronics Private Limited |
| Warranty Description | 1 year manufacture |





















Reviews
There are no reviews yet.