Motorola G57 Power 5G Mobile Phone Information
Additional details
| Operating System | Android |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Processor Series | Snapdragon |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | PANTONE Regatta |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Human Interface Types | Touchscreen |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Jack | no headphone jack |
| Product Features | Dual SIM |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
Camera
| Front Photo Sensor Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Camera Description | Rear |
| Camera Flash Type | LED |
| Shooting Modes | High Dynamic Range |
| Optical Sensor Resolution | 50 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Number of Front Cameras | 1 |
Battery
| Battery Capacity | 7000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 7000 Milliamp Hours |
Measurements
| Item Weight Unit of Measure | 210 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.6 x 7.6 x 0.9 Centimeters |
Navigation
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|---|
| Supported Satellite Navigation System | GPS |
Display
| Screen Size Unit of Measure | 6.7 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2400 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 |
| Display Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Display Resolution | 2000×1080 Lines Per Inch |
| Display Pixel Density | 391 Pixels Per Inch (PPI) |
Connectivity
| Wireless Provider | Vodafone |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth |
| Wireless Network Technology | LTE |
Item details
| Brand Name | Motorola |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Box Contents | SIM Tray Ejector |
| Manufacturer | Padget Electronics Pvt Limited |
| Specific Uses For Product | Multitasking |
| UPC | 840493605869 |
| Item Type Name | Smart Phone |
| Packer Contact Information | Padget Electronics Pvt Ltd, A-23, Sector-60, Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh 201301 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year Warranty |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0G3T3HZC6 |
| Customer Reviews |
4.1 4.1 out of 5 stars (152)
4.1 out of 5 stars |
Video
| Video Capture Resolution | 4k |
|---|












Reviews
There are no reviews yet.