Lava Play Max 5G delivers powerful performance with the Dimensity 7300 (4nm) processor and a smooth 6.72” FHD+ 120Hz display. Capture sharp moments with a 50MP 4K camera, enjoy clean Android 15 with no ads, and stay powered all day with a 5000mAh battery and 33W fast charging.
Lava Play Max 5G Mobile Phone Information
Additional details
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | Deccan Black |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
Camera
| Front Photo Sensor Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
Battery
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 5000 Milliamp Hours |
Measurements
| Item Weight Unit of Measure | 196 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.9 x 0.8 x 7.8 Centimeters |
Video
| Video Capture Resolution | 4k |
|---|---|
| Frame Rate | 30fps |
Navigation
| GPS Geotagging Functionality | False |
|---|
Display
| Screen Size Unit of Measure | 6.72 Inches |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 |
| Display Type | LCD |
Connectivity
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G, 4G LTE |
| Network Connectivity Technology | 5G, 4G LTE |
| Wireless Network Technology | LTE |
Item details
| Brand Name | Lava |
|---|---|
| Country of Origin | India |
| Box Contents | Power Adapter |
| Manufacturer | Lava, Lava International Ltd. |
| Specific Uses For Product | Outdoor Activities, Gaming |
| Importer Contact Information | Lava International |
| Item Type Name | Smartphone |
| Manufacturer Contact Information | Lava International Ltd. |
| Packer Contact Information | Lava International |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year Handset Warranty and 6 Months Warranty on Accessories |






















Reviews
There are no reviews yet.