What is in the box?
- Phone Case
- USB Cable
- SIM Tray Ejector
- Headset
- Power Adapter
From the manufacturer





Lava Agni 4 5G Mobile Phone Information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Processor Speed | 3350 MHz |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | PHANTOM BLACK |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | Lightning, Micro USB, USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphones Jack | USB Type C |
| Compatible Devices | Cars, Earphones, Headphones, Speakers, TWS |
| Product Features | Built-In GPS, Dual SIM, Expandable Memory, Mobile Hotspot Capability |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 256 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 50 MP, 8 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50, 8 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Camera Flash Type | LED |
| Shooting Modes | Auto,Portrait,Night Mode |
| Number of Rear Facing Cameras | 2 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Battery Power | 5000 Milliamp Hours |
|---|
| Item Weight Unit of Measure | 193 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.5 x 7.6 x 0.9 Centimeters |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | GSM, LTE, Wi-Fi |
| Brand Name | Lava |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Country of Origin | India |
| Box Contents | Headset, Phone Case, Power Adapter, SIM Tray Ejector, USB Cable |
| Manufacturer | Lava, Lava International Ltd. |
| Specific Uses For Product | Daily use, Photography, On-the-go, Multimedia consumption, Gaming, Multitasking, Gaming, Photography |
| Importer Contact Information | Lava International |
| Item Type Name | SmartPhone |
| Manufacturer Contact Information | Lava International Ltd. |
| Packer Contact Information | Lava International |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year Handset Warranty and 6 Months Warranty on Accessories |
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|---|
| Supported Satellite Navigation System | BeiDou, GLONASS, GPS, Galileo |




















Reviews
There are no reviews yet.