What is in the box?
- Cell phone, Eject Tool, Warranty card, Quick Start Guide, Phone case, Charger, USB cable, Protective Film (applied)
From the manufacturer














iQOO Z11x 5G Mobile Phone Information
| Operating System | OriginOS 6.0 based on Android 16 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 6 GB |
| Processor Series | Mediatek Dimensity 7400 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | Titan Black |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Sim Card Size | Nano |
| Product Features | Water Resistant |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 32 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 2 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Battery Capacity | 7200 |
|---|---|
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Power | 7200 |
| Item Weight Unit of Measure | 219 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.7 x 7.8 x 0.8 Centimeters |
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
| Screen Size Unit of Measure | 17.17 Centimetres |
|---|---|
| Resolution | 2344 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 |
| Display Type | LCD |
| Maximum Display Resolution | 2344 x 1080 Pixels |
| Display Pixel Density | 382 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth 5.4, Infrared, USB, Wi-Fi |
| Brand Name | iQOO |
|---|---|
| Model Year | 2026 |
| Box Contents | Cell phone, Eject Tool, Warranty card, Quick Start Guide, Phone case, Charger, USB cable, Protective Film (applied) |
| Manufacturer | vivo Mobile India Private Limited, vivo Mobile India Pvt Ltd, Plot No 08, Sector 24, Yamuna Expressway Area, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, 201310 |
| Item Length | 16.66 Centimetres |
| Importer Contact Information | vivo Mobile India Pvt Ltd, Plot No 08, Sector 24, Yamuna Expressway Area, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, 201310 |
| Item Type Name | Smartphone |
| Manufacturer Contact Information | vivo Mobile India Pvt Ltd, Plot No 08, Sector 24, Yamuna Expressway Area, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, 201310 |
| Packer Contact Information | vivo Mobile India Pvt Ltd, Plot No 08, Sector 24, Yamuna Expressway Area, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, 201310 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 year manufacturer warranty for device & 6 months for In-box accessories from the date of purchase |




















Reviews
There are no reviews yet.