What is in the box?
- Cell phone, Eject Tool, Warranty card, Phone case, Charger, USB cable
From the manufacturer



















iQOO 15R Mobile Phone Information
| Operating System | Origin OS 6.0 based on Android 16.0 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Processor Series | Snapdragon |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | Dark Knight |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Sim Card Size | Nano |
| Product Features | IP68 & IP69 |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 256 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 32 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 2 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Battery Capacity | 7600 |
|---|---|
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Power | 7600 |
| Item Weight Unit of Measure | 202 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 15.8 x 7.4 x 0.8 Centimeters |
| Video Capture Resolution | 4k |
|---|
| Screen Size Unit of Measure | 16.74 Centimetres |
|---|---|
| Refresh Rate | 144 |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 2750 x 1260 |
| Display Pixel Density | 459 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth 6, Infrared, NFC, USB, Wi-Fi 7 |
| Brand Name | iQOO |
|---|---|
| Model Year | 2026 |
| Box Contents | Cell phone, Eject Tool, Warranty card, Phone case, Charger, USB cable |
| Manufacturer | vivo Mobile India Private Limited, vivo Mobile India Pvt Ltd, Plot No 08, Sector 24, Yamuna Expressway Area, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, 201310 |
| Importer Contact Information | vivo Mobile India Pvt Ltd, Plot No 08, Sector 24, Yamuna Expressway Area, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, 201310 |
| Item Type Name | Smartphone |
| Manufacturer Contact Information | vivo Mobile India Pvt Ltd, Plot No 08, Sector 24, Yamuna Expressway Area, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, 201310 |
| Packer Contact Information | vivo Mobile India Pvt Ltd, Plot No 08, Sector 24, Yamuna Expressway Area, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, 201310 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 year manufacturer warranty for device & 6 months for In-box accessories from the date of purchase |
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
















Reviews
There are no reviews yet.