What is in the box?
- 30W Google Adapter
- Warranty Card
- User Manual
Product Description




Customized charging
According to the demands of your device, the adapter uses Power Delivery (PD) technology to intelligently adjust power output, resulting in effective and optimised charging.

Futuristic design
Keep up with the times with this adapter that guarantees that you are ready for the newest technology and charging standards because it is made to be compatible with upcoming USB-C devices.

Sturdy built
The Google Pixel 30W USB-C Adapter is built to withstand daily use and the rigours of travel thanks to its durable materials and strict quality control, ensuring lasting and dependable performance.

Product information
Features & Specs
| Connectivity Technology | USB |
|---|---|
| Connector Type | USB Type C |
| Compatible Devices | Earbuds, Headphones, Tablets, Mobile Phone, Smartphone, Cellular Phones |
| Compatible Phone Models | Google Pixel 9A, Pixel 9 Pro XL 9 Pro 8 Pro, Pixel 8, Pixel 8A, Pixel 7 Pro, Pixel 7, Pixel 7A, Pixel 6a, Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5, Pixel 4, Pixel 4 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 2, Pixel 2XL, Pixel XL, Pixel 3A, Pixel 3A XL, Pixel, Pixel C Tab, and Google Chrome book Pixel Buds Pro, Pixel Watch 2 |
| Additional Features | Travel, Over Heating Protection, C Type Adapter, Fast Charging, Retractable Plug, Lightweight Design, Short Circuit Protection, C to C Adapter, 30w Rapid Charging adapter, Pd Adpater |
| Input Voltage | 240 Volts (AC) |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Amperage | 5 Amps |
| Total USB Ports | 1 |
| Wattage | 30 Watts |
| Output Current | 5 Amps |
| Output Voltage | 9 Volts (AC) |
| Power Source | Corded Electric |
| Current Rating | 3 Amps |
| Frequency Range | 50 – 60MHZ |
| Portable | Yes |
Additional details
| Colour | Mifaso-GRP-027 |
|---|---|
| Enclosure Material | Polycarbonate |
Feedback
Would you like to tell us about a lower price?
Item details
| Brand Name | mifaso |
|---|---|
| Box Contents | User Manual, 30W Google Adapter, Warranty Card |
| Model Number | 30W Google Adapter |
| Manufacturer | mifaso |
| Customer Reviews |
4.7 4.7 out of 5 stars (11,168)
4.7 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| UNSPSC Code | 26111704 (Battery chargers) Report an incorrect code |
| ASIN | B0F9VK4F81 |
| Importer Contact Information | mifaso Pvt Ltd, Delhi, India |
| Item Type Name | 30W Google Power Adapter |
| Item Height | 27 Millimeters |
| Packer Contact Information | mifaso Pvt Ltd, Delhi, India |
| Warranty Description | 6 Month Warranty |
Measurements
| Number of Items | 1 |
|---|---|
| Item Weight Unit of Measure | 92 Grams |
| Unit Count | 1.0 count |
User guide
| Specification Met | BIS |
|---|














Reviews
There are no reviews yet.