From the manufacturer





GOBOULT Tenet TWS Earbuds Headphone Information
Item details
| Brand Name | GOBOULT |
|---|---|
| Model Number | Airbass Earbuds |
| Model Name | Airbass |
| Box Contents | Cable, Ear Cushions, User Manual, Warranty Card |
| Age Range Description | Adult |
| Country of Origin | China |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | B-67 Wazirpur Industrial Area, New Delhi 110052, Exotic Mile Private Limited, Boult Audio, B-67 Wazirpur Industrial Area, New Delhi 110052 |
| Importer Contact Information | Exotic Mile Pvt. Ltd. , B67 Wazirpur Industrial Area , New Delhi 110052 |
| Item Type Name | In – Ear |
| Manufacturer Contact Information | B-67 Wazirpur Industrial Area, New Delhi 110052 |
| Packer Contact Information | Exotic Mile Pvt. Ltd. , B67 Wazirpur Industrial Area , New Delhi 110052 |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer’s Warranty from the date of purchase |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0GF834BH3 |
| Customer Reviews |
4.0 4.0 out of 5 stars (546)
4.0 out of 5 stars |
Design
| Headphones Ear Placement | In Ear |
|---|---|
| Headphone Form Factor | In Ear |
| Earpiece Shape | In-Ear |
Controls
| Controller Type | Google Assistant, Touch |
|---|
Battery
| Battery Charge Time | 10 Minutes |
|---|---|
| Battery Average Life | 75 Hours |
Audio
| Noise Control | Environmental Noise Cancellation, Sound Isolation |
|---|---|
| Frequency Response | 20 KHz |
| Sensitivity | 105 dB |
| Frequency Range | 20 Hz – 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 13 Millimetres |
Additional details
| Product Features | Built-In Voice Assistant |
|---|---|
| Specific Uses For Product | Exercising, Gaming, Office, Studio, Motorcycling |
| Antenna Location | Exercising, Gaming, Motorcycling, Studio, office_meetings |
| Compatible Devices | Desktops, Gaming Consoles, Laptops, Smart Watch, Tablets |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
Connectivity
| Headphone Jack | 2.5 mm Jack |
|---|---|
| Network Connectivity Technology | Bluetooth |
| Wireless Technology Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 Metres |
| Bluetooth Version | 5.4 |
Style
| Colour | Neon Green |
|---|---|
| Style Name | Modern |
| Carrying Case Color | Solar Yellow |
Measurements
| Item Weight Unit of Measure | 54.5 Grams |
|---|---|
| Unit Count | 1 Count |
| Carrying Case Length | 67.06 Millimetres |
| Carrying Case Width | 22.2 Millimetres |
| Carrying Case Height | 56.06 Millimetres |
| Carrying Case Weight | 54.5 Grams |




















Reviews
There are no reviews yet.