What is in the box?
- Type-C Fast Charging Cable
- Eartip
- User Manual
- Wireless Charging Case
- Warranty Card
From the manufacturer





Boult Audio Z40 Pro Headphone Information
Item details
| Brand Name | Boult |
|---|---|
| Model Number | AirBass |
| Model Name | AirBass |
| Box Contents | Type-C Fast Charging Cable, User Manual, Warranty Card, Wireless Charging Case, Eartip |
| Age Range Description | Adult |
| Customer Package Type | High Quality & Hassle Free Packaging |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Manufacturer | Boult Audio, Boult |
| Customer Reviews |
3.8 3.8 out of 5 stars (34,042)
3.8 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #516 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #111 in In-Ear Headphones |
| UNSPSC Code | 52161500 (Audio and visual equipment) Report an incorrect code |
| ASIN | B0CHVXMW2J |
| Importer Contact Information | Exotic Mile Pvt. Ltd. , B67 Wazirpur Industrial Area , New Delhi 110052 |
| Item Type Name | Premium Earbuds |
| Item Height | 48 Millimeters |
| Manufacturer Contact Information | Boult |
| Packer Contact Information | Exotic Mile Pvt. Ltd. , B67 Wazirpur Industrial Area , New Delhi 110052 |
Battery
| Battery Charge Time | 90 Minutes |
|---|---|
| Battery Average Life | 100 Hours |
Measurements
| Item Weight Unit of Measure | 50 Grams |
|---|---|
| Unit Count | 1 Count |
| Carrying Case Length | 56 Millimetres |
| Carrying Case Width | 28 Millimetres |
| Carrying Case Height | 50 Millimetres |
| Carrying Case Weight | 50 Grams |
Would you like to tell us about a lower price?
Style
| Colour | Z40 Pro Midnight |
|---|---|
| Style Name | 100 Hours |
Design
| Headphones Ear Placement | In Ear |
|---|---|
| Headphone Form Factor | In Ear |
| Earpiece Shape | Bud |
Audio
| Impedance Unit of Measure | 32 Ohm |
|---|---|
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Response | 20 Hz |
| Sensitivity | 115 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Latency | 45 Milliseconds |
| Audio Driver Size | 10 Millimetres |
Connectivity
| Network Connectivity Technology | Wireless |
|---|---|
| Wireless Technology Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 Metres |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Controls
| Control Type | Voice Control |
|---|---|
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Touch, Voice |
Case Battery
| Carrying Case Battery Average Life | 100 Hours |
|---|---|
| Carrying Case Battery Charging Time | 2 Hours |
Additional details
| Product Features | Quad Mic ENC for Crystal Clear Calls, Sweatproof, Volume Control, Lightweight, Built-In Voice Assistant, Noise Isolation, Fast Charging, Microphone Included, Touch Control |
|---|---|
| Enclosure Material | Rubber |
| Specific Uses For Product | Music, Sport, Gaming |
| Antenna Location | Cycling, Motorcycling, Audio Monitoring, Running, Calling, Exercising |
| Compatible Devices | Cellphones, Tablets, Laptops, Desktops |
| Cable Features | Without Cable |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
























Reviews
There are no reviews yet.