What is in the box?
- Smartphone
- Data Cable (Type C to C)
- SIM Ejection Pin
- Quick Start Guide
From the manufacturer





Galaxy S26 – Photo Assist



















Samsung Galaxy S26 5G Mobile Phone Information
| Operating System | Android 16 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Processor Series | Others |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Colour | Cobalt Violet |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human Interface Types | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Product Features | Always On Display, Built-In GPS, Fast Charging Support, Stereo Speakers, Water Resistant |
| Front Photo Sensor Resolution | 12 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 10, 12, 50 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Camera Flash Type | LED |
| Shooting Modes | Dual Recording,Food,Hyperlapse,Night,Panorama,Photo,Portrait,Portrait Video,Pro,Pro Video,Single Take,Slow Motion,Video |
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Battery Capacity | 4300 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 4300 Milliamp Hours |
| Item Weight Unit of Measure | 167 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 7 x 72 x 150 Millimeters |
| Video Capture Resolution | 4k, 8k |
|---|
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, NFC, USB, Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | GSM |
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Year | 2026 |
| Country of Origin | India |
| Box Contents | Data Cable (Type C to C), Quick Start Guide, SIM Ejection Pin, Smartphone |
| Manufacturer | Samsung, Samsung India Electronics Pvt ltd, 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi – 110001. Email id: support.india@samsung.com |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming, Photography |
| Importer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt ltd, 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi – 110001. Email id: support.india@samsung.com |
| Item Type Name | Smartphone |
| Manufacturer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt ltd, 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi – 110001. Email id: support.india@samsung.com |
| Packer Contact Information | Samsung India Electronics Pvt ltd, 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi – 110001. Email id: support.india@samsung.com |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer Warranty for Device and 6 Months for In-Box Accessories |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0GL8HZF8R |
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|---|
| Supported Satellite Navigation System | BeiDou, GLONASS, GPS, Galileo |




















Reviews
There are no reviews yet.