From the manufacturer













realme NARZO 90x 5G Mobile Phone Information
Additional details
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Processor Series | Mediatek Dimensity 900 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | Flash Blue |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human Interface Types | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| EU Spare Part Availability Duration | 6 Years |
| Product Features | AI Edit Genie + AI Editor for intelligent, easy, and fast photo enhancements., IP65 Dust and Water Resistance for dependable everyday protection |
Camera
| Front Photo Sensor Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Number of Front Cameras | 1 |
Battery
| Battery Capacity | 6820 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 6820 |
Measurements
| Item Weight Unit of Measure | 212 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.6 x 7.8 x 0.8 Centimeters |
Battery Life
| Battery Average Life | 2190 Days |
|---|---|
| Phone Talk Time | 24 Hours |
| Battery Average Life Talk Time | 24 Hours |
Navigation
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
Display
| Screen Size Unit of Measure | 17.3 Centimetres |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1570 |
| Refresh Rate | 144 |
| Display Type | LCD |
| Maximum Display Resolution | 1570 x 720 Pixels |
| Display Pixel Density | 256 Pixels Per Inch (PPI) |
Connectivity
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
Item details
| Brand Name | realme |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Country of Origin | India |
| Box Contents | Quick Start Guide |
| Manufacturer | DBG TECHNOLOGY (INDIA) PRIVATE LIMITED, PLOT NO 10, SECTOR-5, HSIIDC INDUSTRIAL MODEL TOWNSHIP, BAWAL, REWARI, HARYANA |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming, Photography |
| Importer Contact Information | REALME MOBILE TELECOMMUNICATIONS (INDIA) PRIVATE LIMITED 3rd Floor, Tower-B, Building No.8, DLF Cyber City, Gurugram-122002, Haryana, India |
| Item Type Name | Smartphone |
| Manufacturer Contact Information | PLOT NO 10, SECTOR-5, HSIIDC INDUSTRIAL MODEL TOWNSHIP, BAWAL, REWARI, HARYANA |
| Packer Contact Information | DBG TECHNOLOGY (INDIA) PRIVATE LIMITED |
| Unit Count | 1 Count |
Video
| Effective Video Resolution | 1080 Pixels |
|---|---|
| Video Capture Resolution | 1080P@30fps, 720P@30fps |
| Frame Rate | 30 fps |






















Reviews
There are no reviews yet.