realme 16 ProSmartphone 5G
6.78 inch Display with 144Hz refresh rate
Octa Core MediaTek Dimensity 7300-Max Chipset
8GB RAM with 256GB ROM, expandable memory up to 2TB with microSD
Dual 5G SIM (nano + nano + microSD)
Android 16 with realme UI 7.0
+91 1206593444
₹37,999.00 Original price was: ₹37,999.00.₹30,999.00Current price is: ₹30,999.00.
| Brand | realme |
| Operating System | Android 15 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Screen Size | 6.8 Inches“ |
Feel free to Get in touch
realme 16 ProSmartphone 5G
6.78 inch Display with 144Hz refresh rate
Octa Core MediaTek Dimensity 7300-Max Chipset
8GB RAM with 256GB ROM, expandable memory up to 2TB with microSD
Dual 5G SIM (nano + nano + microSD)
Android 16 with realme UI 7.0
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | Grey |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Product Features | 6.78 inch AMOLED Display with 144Hz, IP69 Pro, MediaTek Dimensity 7300-Max Chipset, Titan 7000mAh battery 80W super fast charger |
| Battery Power | 7000 |
|---|
| Item Weight Unit of Measure | 192 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.6 x 7.8 x 0.8 Centimeters |
| Video Capture Resolution | 4k |
|---|
| Screen Size Unit of Measure | 6.8 Inches |
|---|---|
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Display Type | AMOLED |
| Wireless Provider | Jio |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Brand Name | realme |
|---|---|
| Country of Origin | India |
| Box Contents | smartphone |
| Manufacturer | realme |
| Item Type Name | smartphone |
| Packer Contact Information | AS Mobiles Private Limited Guttla Begumpet M No 1-65/K/62, Plot No 62 Hyderabad 500081 |
| Warranty Description | 1 year |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0GFMRTH5L |
| Customer Reviews |
4.4 4.4 out of 5 stars (119)
4.4 out of 5 stars |
| UNSPSC Code | 43191501 (Mobile phones) Report an incorrect code |
Reviews
There are no reviews yet.