What is in the box?
- Handset, 15W Charger, Type-C USB Cable, Sim Eject Tool, Quick Start Guide, Warranty Card
Product description
4 GB RAM | 64 GB ROM | Expandable Upto 2 TB 17.48 cm (6.88 inch) HD+ Display 32MP Rear Camera | 8MP Front Camera 5200 mAh Battery
POCO C71, Cool Blue Mobile Phone Information
Item details
| Brand Name | POCO |
|---|---|
| Box Contents | Handset, 15W Charger, Type-C USB Cable, Sim Eject Tool, Quick Start Guide, Warranty Card |
| Manufacturer | Xiaomi Technology India Pvt. Ltd., Xiaomi Technology India Pvt. Ltd., Orchid Blck, EmbassyTech Village, Devarabeesanahalli,Bangalore – 560103, Karnataka |
| Specific Uses For Product | Regular Mobile use |
| Customer Reviews |
3.1 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #1,655 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #220 in Smartphones |
| UNSPSC Code | 43191501 (Mobile phones) Report an incorrect code |
| ASIN | B0F3XB7T5Q |
| Item Type Name | Smartphone |
| Item Height | 4 Centimeters |
| Manufacturer Contact Information | Xiaomi Technology India Pvt. Ltd., Orchid Blck, EmbassyTech Village, Devarabeesanahalli,Bangalore – 560103, Karnataka |
| Packer Contact Information | Xiaomi Technology India Pvt. Ltd., Orchid Blck, EmbassyTech Village, Devarabeesanahalli,Bangalore – 560103, Karnataka |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer Warranty for Phone and 6 Months Warranty for In the Box Accessories |
Additional details
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Processor Series | MediaTek Helio P60T |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Colour | Cool Blue |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
Feedback
Would you like to tell us about a lower price?
Display
| Display Type | 120Hz Adaptive HD+ Display |
|---|
Connectivity
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 4G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi, NFC |
| Wireless Network Technology | LTE |
Battery
| Battery Capacity | 5200 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 5200 |
Measurements
| Item Weight Unit of Measure | 230 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 12 x 8 x 4 Centimeters |




















Reviews
There are no reviews yet.