Product Description





Product information
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Processor Series | MediaTek_MT8127 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Colour | Silver |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human Interface Types | Microphone, Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Jack | No |
| Product Features | Expandable Storage, Fingerprint Unlock, Multi Point Touch, Voice Input |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 20 MP |
| Camera Description | 20MP Rear Camera |
| Camera Flash Type | LED |
| Optical Sensor Resolution | 20 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| GPS Geotagging Functionality | Yes |
|---|
| Screen Size Unit of Measure | 6.58 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Refresh Rate | 120 |
| Display Type | QHD |
| Maximum Display Resolution | 2560 x 1440 |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 4G |
| Network Connectivity Technology | 4G, Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | Bluetooth, GSM, Wi-Fi |
| Brand Name | PEACE |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Country of Origin | India |
| Box Contents | SIM Tray Ejector, USB Cable |
| Manufacturer | FORME SMART TECHNOLOGY INDIA PVT LTD |
| Model Series | NOVA |
| Specific Uses For Product | Business Phone, Messaging, Social Networking |
| Item Type Name | Smart Phone |
| Packer Contact Information | Manufacturer warranty for which customer can contact PEACE customer care number – 01146115412 |
| Unit Count | 1.0 Piece |
| Warranty Description | 12 Months Warranty |
| Item Weight Unit of Measure | 150 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.2 x 7.3 x 0.8 Centimeters |
| Video Capture Resolution | 1080p |
|---|









Reviews
There are no reviews yet.