What is in the box?
- Phone Case
- Power Adapter
- USB Cable
- SIM Tray Ejector
From the manufacturer





OPPO F29 Pro 5G Mobile Phone Information
Item details
| Brand Name | OPPO |
|---|---|
| Model Number | CPH2705 |
| Model Name | OPPO F29 Pro |
| Model Year | 2025 |
| Box Contents | Power Adapter, SIM Tray Ejector, Phone Case, USB Cable |
| Manufacturer | OPPO, OPPO Mobiles India Pvt Ltd, 5th FLOOR, Tower B, BUILDING, N-8, DLF Cyber City, DLF Phase 2,Gurugram, Haryana 122002 Tel – 18001032777 |
| Specific Uses For Product | Photography, Entertainment, Gaming |
| Customer Reviews |
4.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #4,961 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #368 in Smartphones |
| UNSPSC Code | 43191501 (Mobile phones) Report an incorrect code |
| ASIN | B0DY1KM2G4 |
Connectivity
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
Battery
| Battery Power | 6000 |
|---|
Navigation
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
Display
| Screen Size Unit of Measure | 6.7 Inches |
|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 2412×1080 Pixels |
| Display Pixel Density | 394 Pixels Per Inch (PPI) |
Camera
| Camera Description | Rear, Front |
|---|---|
| Number of Rear Facing Cameras | 2 |
Measurements
| Item Weight Unit of Measure | 495 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.2 x 7.5 x 0.8 Centimeters |
Additional details
| Operating Systems | Android 14 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | Granite Black |
| Connector Types | USB Type C |
| Form Factor | Slate |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human Interface Types | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Product Features | Fast Charging Support, Dual SIM, Built-In GPS, Water Resistant |






















Reviews
There are no reviews yet.