What is in the box?
- Phone Case
- Power Adapter
- SIM Tray Ejector
- Screen Protector
- USB Cable
From the manufacturer

























OnePlus 15R Mobile Phone Information
| Operating System | Android 16, OxygenOS 16 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | Electric Violet |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human Interface Types | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphones Jack | USB Type C |
| Product Features | Always On Display, Built-In GPS, Dual SIM, Fast Charging Support, Mobile Hotspot Capability |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 256 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 32 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Camera Flash Type | LED |
| Optical Sensor Resolution | 50 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 2 |
| Digital Zoom | 20 x |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Battery Capacity | 7400 Milliampere Hour (mAh) |
|---|---|
| Battery Power | 7400 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Weight Unit of Measure | 218 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.3 x 7.7 x 0.8 Centimeters |
| Effective Video Resolution | 50 MP |
|---|---|
| Video Capture Resolution | 4k |
| Frame Rate | 165 FPS |
| Screen Size Unit of Measure | 6.83 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2800×1272 Pixels |
| Refresh Rate | 165 |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 2800X1272 Pixels |
| Display Pixel Density | 450 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Infrared, NFC, USB, Wi-Fi |
| Brand Name | OnePlus |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Country of Origin | India |
| Box Contents | Phone Case, Power Adapter, SIM Tray Ejector, Screen Protector, USB Cable |
| Manufacturer | OPPO Mobiles India Private Limited PLOT-NO.1, SECTOR ECOTECH-VII, GREATER, NOIDA, UTTAR PRADESH, India-201306 OnePlus Customer Service Contact number:1800 102 8411 WhatsApp:+91-9289606888, Oppo Mobiles India Private Limited |
| Model Series | OnePlus 15 Series |
| Specific Uses For Product | Outdoor activities, sports, mobile photography, gaming |
| Importer Contact Information | OPPO Mobiles India Private Limited; PLOT-NO.1, SECTOR ECOTECH-VII, GREATER, NOIDA, UTTAR PRADESH, India-201306 |
| Item Type Name | Smartphone |
| Manufacturer Contact Information | OPPO Mobiles India Private Limited PLOT-NO.1, SECTOR ECOTECH-VII, GREATER, NOIDA, UTTAR PRADESH, India-201306 OnePlus Customer Service Contact number:1800 102 8411 WhatsApp:+91-9289606888 |
| Packer Contact Information | OPPO Mobiles India Private Limited; PLOT-NO.1, SECTOR ECOTECH-VII, GREATER, NOIDA, UTTAR PRADESH, India-201306 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Phone Talk Time | 73.1 Hours |
|---|
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|---|
| Supported Satellite Navigation System | GLONASS, GPS, Galileo, NavIC |




















Reviews
There are no reviews yet.