What is in the box?
- Lenovo Tab
- USB Type-C 2.0 Charging Cable
- MicroSD/SIM Tray Pin
- 20W In-Box Charging Adapter
- Quick Start Guide & Safety, Warranty
From the manufacturer
Lenovo Tab: Tailored For Every Need
Enjoy hours of uninterrupted streaming with a tablet designed to adapt to every lifestyle. The sleek, all-metal design looks great and feels comfortable. Watch your favorite shows in stunning clarity with a 10.1(25.65 cms) FHD display and dual speakers tuned with Dolby Atmos. Smooth multitasking is assured with the MediaTek Helio G85 processor.

Built to Compliment Your Style
Imagine curling up on the couch with your Lenovo Tab, designed with a round-shaped all-metal body that exudes elegance and feels sleek and comfortable in your hands. Whether you’re browsing, reading, or watching videos, the smooth, ergonomic design ensures that your tablet is easy to hold for extended periods.

Cozy up with gaming
Settle in for a cozy gaming session with Lenovo Tab, powered by the MediaTek Helio G85 for smooth and responsive play. The 60Hz refresh rate keeps the action fluid and lifelike. With up to 128GB storage and 1TB expandable memory, you have plenty of room for your favorite games and more.

Cozy up with gaming

Clarity at ease

Stay engaged

Smooth & Clear Audio

Find Your Zen Moment
Turn your tablet into a vibrant digital photo frame or a stunning clock when it’s not in use and charging. Showcase your favorite memories, or add a touch of style to any space with dynamic visuals. It’s the perfect way to keep boredom at bay while giving your tablet a purpose, even when you’re not using it!

Stay Secure & Future-Ready
Enjoy peace of mind with Android 14 and Lenovo ZUI 16, ensuring your tablet is always up to date and running smoothly. With two guaranteed OS upgrades, keeping you current up to Android 16, plus four years of security patches, your device stays secure, optimized, and ready to meet your needs for years to come.
Product information
| Brand Name | Lenovo |
|---|---|
| Model Name | Lenovo Tab |
| Model Year | 2024 |
| Age Range Description | Adult |
| Box Contents | 20W In-Box Charging Adapter, Lenovo Tab, MicroSD/SIM Tray Pin, Quick Start Guide & Safety, Warranty, USB Type-C 2.0 Charging Cable |
| Country of Origin | India |
| Model Number | ZAEJ0054IN |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Kids, Personal |
| UPC | 198154670382 |
| Manufacturer | A-23, SECTOR-60, NOIDA, GAUTAM BUDDHA NAGARUTTAR PRADESH,India-201301, Padget Electronics Pvt Ltd |
| Customer Reviews |
4.2 4.2 out of 5 stars (116)
4.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| UNSPSC Code | 43211509 (Tablet computers) Report an incorrect code |
| ASIN | B0FJ87YTMY |
| Importer Contact Information | Lenovo (India) Pvt Ltd., Ferns Icon, Level 2, Donnaekundi Village, Marathalli Outer Ring Road, K. R. Puram Hobli, Bangalore-560037 |
| Item Type Name | Tablet |
| Manufacturer Contact Information | A-23, SECTOR-60, NOIDA, GAUTAM BUDDHA NAGARUTTAR PRADESH,India-201301 |
| Packer Contact Information | Motorola (Wuhan) Mobility Communication Technologies Communication co Ltd., No 19 Gaoxin 4th Road, East Lake High-Tech Zone, Wuhan, Hubei, P.R. China |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year Comprehensive Warranty |
| Hardware Interface | USB |
|---|---|
| Wireless Technology Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Cellular Technology | 4G |
| Total USB Ports | 1 |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Cellular, LTE, USB, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Other Special Features of the Product | Cellular Connectivity, Expandable Storage, Phone Call Functionality, Stereo Speakers |
|---|
| Speaker Description | 2 side speakers, optimized with Dolby Atmos |
|---|
| Operating Systems | Android, Android 14 |
|---|---|
| Colour | LTE+Wifi |
| Video Processor | MediaTek |
| Item Weight Unit of Measure | 425 Grams |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 23.5L x 15.4W x 0.8Th Centimeters |
| Graphics Description | Integrated |
| Warranty Type | Limited |
| Screen Size Unit of Measure | 10.1 Inches |
|---|---|
| Maximum Display Resolution | 1920×1200 Pixels |
| Display Type | LCD |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Battery Average Life | 11 Hours |
|---|---|
| Battery Capacity | 5100 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Lithium Battery Energy Content | 5100 Milliampere Hour (mAh) |
| Processor Description | MediaTek Dimensity Helio G85 |
|---|---|
| Processor Brand | MediaTek |
| Camera Description | Front |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |




























Reviews
There are no reviews yet.