What is in the box?
- Phone Case
- USB Cable
- SIM Tray Ejector
- Headset
- USB-C to 3.5mm Connector
From the manufacturer





Lava Bold N1 5G Mobile Phone Information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | Gold |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | 3.5mm Jack, Lightning, Micro USB, USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Sim Card Size | Nano |
| Material Features | Face Unlock, Fast Charging, Side Fingerprint Sensor, Temperature Resistant |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Compatible Devices | Cars, Earphones, Headphones, Speakers, TWS |
| Product Features | Always On Display, Built-In GPS, Expandable Memory, Fast Charging Support, Stereo Speakers |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 13 MP, 5 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 13 MP |
| Camera Flash Type | LED |
| Shooting Modes | Auto,Portrait,Night Mode |
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 5000 Milliamp Hours |
| Item Weight Unit of Measure | 202 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.3 x 7.6 x 0.9 Centimeters |
| Video Capture Resolution | 2K |
|---|
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|---|
| Supported Satellite Navigation System | BeiDou, GLONASS, GPS, Galileo |
Would you like to tell us about a lower price?
| Screen Size Unit of Measure | 6.75 Inches |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 |
| Display Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Display Resolution | 720 x 1600 |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | GSM, LTE, Wi-Fi |
| Brand Name | Lava |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Country of Origin | India |
| Box Contents | Headset, Phone Case, SIM Tray Ejector, USB Cable, USB-C to 3.5mm Connector |
| Manufacturer | Lava, Lava International Ltd. |
| Specific Uses For Product | Daily use, Photography, On-the-go, Multimedia consumption, Gaming, Multitasking, Gaming, Photography |
| Customer Reviews |
4.1 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| UNSPSC Code | 43191501 (Mobile phones) Report an incorrect code |
| ASIN | B0FNX5CX8C |
| Importer Contact Information | Lava International |
| Item Type Name | SmartPhone |
| Item Height | 9.1 Millimeters |
| Manufacturer Contact Information | Lava International Ltd. |
| Packer Contact Information | Lava International |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year Handset Warranty and 6 Months Warranty on Accessories |






















Reviews
There are no reviews yet.