What is in the box?
- Cell phone, Eject Tool, Warranty card, Quick Start Guide, Phone case, Charger, USB cable
From the manufacturer














iQOO Neo 10 Mobile Phone Information
| Brand Name | iQOO |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Box Contents | Cell phone, Eject Tool, Warranty card, Quick Start Guide, Phone case, Charger, USB cable |
| Manufacturer | vivo Mobile India Private Limited, vivo Mobile India Pvt Ltd, Plot No 08, Sector 24, Yamuna Expressway Area, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, 201310 |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia Consumption, Photography |
| Customer Reviews |
4.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #66 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #22 in Smartphones |
| UNSPSC Code | 43191501 (Mobile phones) Report an incorrect code |
| ASIN | B0F83KMJLL |
| Importer Contact Information | vivo Mobile India Pvt Ltd, Plot No 08, Sector 24, Yamuna Expressway Area, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, 201310 |
| Item Type Name | Smartphone |
| Item Height | 8 Millimeters |
| Manufacturer Contact Information | vivo Mobile India Pvt Ltd, Plot No 08, Sector 24, Yamuna Expressway Area, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, 201310 |
| Packer Contact Information | vivo Mobile India Pvt Ltd, Plot No 08, Sector 24, Yamuna Expressway Area, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, 201310 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 year manufacturer warranty for device & 6 months for In-box accessories from the date of purchase |
| Item Weight Unit of Measure | 206 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.4 x 7.6 x 0.8 Centimeters |
| Video Capture Resolution | 4k |
|---|
| Operating System | Funtouch OS 15 based on Android 15 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Processor Series | Snapdragon |
| Processor Speed | 3.21 GHz |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | Titanium Chrome |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Human Interface Types | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Product Features | Fast Charging Support, Water Resistant |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 256 GB |
Would you like to tell us about a lower price?
| Screen Size Unit of Measure | 6.78 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2800 x 1260 |
| Refresh Rate | Up to 144 Hz |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 2800 x 1260 Pixels |
| Display Pixel Density | 452 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, USB, NFC |
| Front Photo Sensor Resolution | 32 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 2 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Battery Capacity | 7000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Power | 7000 |
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|

















Reviews
There are no reviews yet.