What is in the box?
- User Manual
- Q Headphones
- Warranty Card
- Type-C Fast Charging Cable
Product description
The GOBOULT Q Headphones are designed for an immersive audio experience with 40mm bass-boosted drivers, delivering deep bass and pure clarity through BoomX™ technology and AAC/SBC codec support. With 4 EQ modes (Bass, Rock, Pop, Vocal), you can tailor the sound to your vibe. Enjoy seamless connectivity with Bluetooth 5.3 and Blink & Pair™ technology, ensuring the fastest pairing every time. The ZEN™ ENC Mic provides unmatched clarity for calls, while 32-bit DSP ensures every note is engineered to perfection. With up to 70 hours of battery life, 60ms low latency Combat™ gaming mode, and IPX5 water resistance, these headphones are built for comfort, power, and performance. Switch between wired and wireless modes effortlessly and enjoy voice assistant support with Google Assistant and Siri.
Product information
| Brand Name | Boult |
|---|---|
| Model Number | ProBass |
| Model Name | Boult Q |
| Box Contents | Q Headphones, Type-C Fast Charging Cable, User Manual, Warranty Card |
| Age Range Description | Adult |
| Country of Origin | China |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Exotic Mile Private Limited, Exotic Mile Pvt. Ltd. , B67 Wazirpur Industrial Area , New Delhi 110052 |
| Customer Reviews |
4.8 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| UNSPSC Code | 43191609 (Phone headsets) Report an incorrect code |
| ASIN | B0FNN8HNKZ |
| Importer Contact Information | Exotic Mile Pvt. Ltd. , B67 Wazirpur Industrial Area , New Delhi 110052 |
| Item Type Name | In Ear |
| Item Height | 7.7 Centimeters |
| Manufacturer Contact Information | Exotic Mile Pvt. Ltd. , B67 Wazirpur Industrial Area , New Delhi 110052 |
| Packer Contact Information | B-67, Wazirpur industrial area Delhi |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer’s Warranty from the date of purchase |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
|---|---|
| Headphone Form Factor | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Control Type | Button Control |
|---|---|
| Control Method | Touch, Voice |
| Controller Type | Button, Google Assistant |
| Battery Charge Time | 60 Minutes |
|---|---|
| Battery Average Life | 40 Hours |
Feedback
| Impedance Unit of Measure | 32 Ohm |
|---|---|
| Noise Control | Environmental Noise Cancellation |
| Frequency Response | 20 Hz |
| Sensitivity | 118 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 40 Millimetres |
| Product Features | 40mm Bass Drivers, 70H Playtime, Dual Device DSP, ENC Calling Mic, Fast Charging |
|---|---|
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Fitness, Gaming |
| Antenna Location | Calling, Disc Jockey Use, Exercising, Gaming, Running |
| Compatible Devices | Cellphones, Desktops, Gaming Consoles, Laptops, Tablets |
| Cable Features | Type-C Fast Charging Cable |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphone Jack | Type-C Fast Charging Jack |
|---|---|
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Wireless |
| Wireless Technology Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 Metres |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Colour | Q Powder blue |
|---|---|
| Theme | ProBass |
| Item Weight Unit of Measure | 205 Grams |
|---|---|
| Unit Count | 1.0 Count |
| Carrying Case Battery Average Life | 70 Hours |
|---|




















Reviews
There are no reviews yet.